Ubytovanie v Jihlave - hotely a penzióny v Jihlave a okolí

Jihlava - informácie o meste

Štatutárne mesto Jihlava, dnes centrum Vysočiny a domov cca 51 tisíc obyvateľov sa nachádza na historicky zemskej hranici česko-moravskej. Týmto kráľovským horným mestom preteká rieka Jihlava. Celé Jihlavské územie sa vyznačuje malebnosťou zachovalej krajiny Českomoravskej vrchoviny.

História Jihlavy

Historické korene mesta Jihlava spadajú na koniec 12. storočia, kedy na návrší nad riekou Jihlavou bola založená slovanská dedina s kostolíkom sv. Jana Krstiteľa. Dynamický rozvoj najstaršieho  mesta štartuje objavenie ložísk strieborných rúd v 40. rokoch 13. storočia, vďaka ktorému sem prichádzajú osadníci z celej Európy. Jihlava pomerne rýchlo získava kráľovské privilégia, spečatené  razbou  mincí. Jihlava sa stáva jedným z najmocnejších kráľovských miest a je prvým v strednej Európe, kde sa vedľa mestského práva kodifikuje i banské právo. Vďaka tomu je Jihlava po dlhé storočia sídlom vrchného horného súdu. Koncom 14. storočia význam baníctva oslabuje, ale iné remeselnícke oblasti, predovšetkým súkenníctvo, jeho úlohu preberajú. Následne je mesto   ťažko zasiahnuté a poničené tridsaťročnou  vojnou. Jihlava dostáva impulz k rozvoju až za vlády Márie Terézie, ktorá pozvala nizozemských  súkenníkov, aby zmodernizovali výrobu. To viedlo k tomu, že sa Jihlava v 2. pol. 18. storočí stala druhým najväčším producentom súkna v monarchii.

Jihlavské pamiatky

Jihlava sa vyznačuje jedinečnou kombináciou gotickej, renesančnej a barokovej architektúry, ktorá bola vyhlásená za mestskú pamiatkovú rezerváciou už v r. 1951. Jihlava sa môže popýšiť i  najvýznamnejšími iluminovanými právnickými rukopismi  a neskoro gotickými plastikami svojho druhu v Čechách. Po veľkom požiare  r. 1523 vzniká jihlavský typ domu s tzv. krytým dvorom. Ten spočíva v gotickej dolnej sieni, nad ktorou sa otvára renesančný priestor hornej siene s arkádovou lodžií s toskánskymi stĺpmi, zaklenutými obvykle pivničnou klenbou pokrytou freskovou výzdobou. Tento typ je uplatnený u celej rady domov na Masarykovom námestí, na ktorom sa tiež  nachádza Mariánský stĺp a nie veľmi oslavný urbanistický počin z dôb komunizmu, obchodný dom priamo uprostred. Od 14. do 16. storočia sa  postupne formovalo i Jihlavské podzemie, po Znojme ide o druhe najznámejšie v Čechách. Katakomby sú tvorené tromi podlažiami a celková dĺžka chodieb  sa pohybuje v rozmedzí 25 km. Jednou z hlavných atrakcií mestského opevnenia je Brána Matky Božej. Za návštevu tiež stojí  Dom Gustava Mahlera,  Kaplnka Bolestnej Panny Márie či židovský cintorín.

Kultúra a šport

V Jihlave sa nachádza veľké množstvo galérií, tou najvýznamnejšou je Oblastná galéria Vysočiny, prezentujúca dielo českých autorov od 19. storočia po súčasnosť. Každoročne tu prebieha koncom októbra Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jihlava. Po dobu dvoch mesiacov od polovice augusta sa v Jihlave spomína na Gustava Mahlera, ktorý v tomto meste strávil časť života, prostredníctvom Hudobného festivalu Mahler Jihlava. Ideálnym rodinným výletom je návšteva Jihlavské ZOO, ktorá bola prvou zoologickou záhradou  v Čechách bez mreží.. Žije v nej asi 100 druhov zvierat, medzi nimi i vzácny papagáj Ara hyacintový. Počas  leta  tu prebieha komentované kŕmenie zvierat a ukážky výcviku dravcov a sov. V Jihlave nájdete aj  Aeroklub, ktorý sprostredkováva  vyhliadkové lety, tandemové zoskoky, výcvik lietania a parašutizmus. Potápačské centrum Autogar Vám rád poskytne výcvik potápania. V Jihlave môžete liezť i na horolezeckej stene.

Okolie Jihlavy

Neďaleko Jihlavy leží mesto Polná, v ktorom môžete navštíviť okrem historických pamiatok Mestské múzeum a  regionálne Múzeum židovskej kultúry. Zámok a historické centrum mesta Telč bolo vďaka svojej kráse zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Na vrchu Rudný sa môžete pokochať pohľadom z rozhľadne a prejsť si baníckym náučným chodníkom.